Co je to Hersenwerk®?

Co je to Hersenwerk® ?

Hersenwerk® pro psy jsou hlavolamy, které stimulují všechny smysly a celý nervový systém psa, čímž se uvede do pohybu jeho mozková činnost. Hersenwerk® je vhodný pro každého psa, bez ohledu na věk (už malá štěňátka se mohou zúčastnit workshopu a dále pokračovat v řešení hlavolamů), fyzické omezení,dovednosti, velikost, plemeno atd. Materiál na psí hlavolamy je všude kolem nás a vůbec není drahý. Na workshopu se mimo jiné naučíte z čeho vyrábět domácí hlavolamy. 

Hersenwerk® je ve světě jedinečným konceptem holandské terapeutky a instruktorky Inge van Harte, který nabízí mnohem více než jen to, že se pes naučí řešit hlavolamy, kromě jiného například:

 • utužení vztahu mezi psem a majitelem

 • dá hyperaktivním psům možost uklidnění a uspokojení

 • pomáhá překonat strachy a nedůvěru

 • udržuje starší psy fit

 • je rozptýlením

 • pomáhá během revalidace po úrazech, operacích apod.

 • učí psy koncentraci a sebekontrole

Naučíte se:

 • lépe pochopit chování a myšlení svého psa

 • jak správně nabídnout psí hlavolam

 • jak psa vést či naopak nevést během řešení hlavolamu

 • jaký typ hlavolamu užít pro jakou situaci

Jaký je efekt Hersenwerku® ?

Psi, kteří hrají Hersenwerk® musí přemýšlet o tom, jak získají pamlsek či hračku z daného hlavolamu. Během Hersenwerku® se tak musí náležitě soustředit a jsou v tu chvíli touto činností zcela "pohlceni". Stejně jako člověk, který řeší hlavolam. Pro většinu psů je 10 minut Hersenwerku® denně dostačující k dosáhnutí mentálního uspokojení a únavy.

Mohou-li si psi vybrat činnost jimi nejoblíbenější, bude to čichání. Svět pachů je pro psa velmi impozantní. Pro psa je činnost kdy může zapojit čich tím největším hobby, které existuje.

Jak vznikl Hersenwerk® pro psy?

V roce 2004 se Inge van Harte seznámila s Turid Rugaas a Sheilou Harper. Mluvily o práci v rozmanitém prostředí a o tom, jak funguje psí čumák. Inspirovaná jejich nápady, zapracovala Inge nové poznatky do lekcí ve své psí škole. V každé lekci, od štěněte až po zkušené psy, a především v zábavných lekcích se hledaly pamlsky a předměty zábavným způsobem.

Poté se Inge rozhodla pouze pro soukromé hodiny a poznala spoustu psů, kteří se velmi nudili a tím začali mít problémy, jak v chování, tak fyzické. Co se týkalo aktivit, které v tu chvíli doporučila, odpovědi zněly vždy stejně: "Rád/a bych ale.... nemám tolik peněz navíc, můj pes se necítí dobře mezi cizími lidmi či psy, nemám auto...." A v tu chvíli se zrodil Hersenwerk voor honden / Hersenwerk pro psy: Hlavolamy, které může používat každý, kdykoliv a kdekoliv a nemusí to téměř nic stát.

První workshopy se udály velmi rychle, tehdy zaměřené především na to inspirovat majitele. Po pár letech se Inge seznámila s Marleen van Baal. Spolu Hersenwerk® dále propracovaly a začaly objíždět celé Holandsko a učit i psí instruktory a terapeuty o hlavolamech a jejich užití.

Rychle se ukázalo, že Hersenwerk® nepomáhá jen co se týče mentálního zaměstnání, ale že psi se učí koncentraci, sebekontrole, ovládání a překročení vlastních strachů, nedůvěry a mnohem více.

Stále vice instruktorů a terapeutů psího chování užívá Hersenwerk® ve své praxi. Momentálně spolupracuje tým Hersenwerku® spolu s veterináři, fyzioterapeuty, terapeuty chování a lidmi pracujícími v oboru zrcadlení se psem, terapeutickými a vodícími psy a jejich majiteli či cvičiteli.

Od roku 2012 se konají kurzy pro instruktory, kteří dále mohou pořádat workshopy a dávat lekce Hersenwerku® v Nizozemí a Belgii.

Iva Paštová přijela s prvními workshopy Hersenwerku® do České Republiky v červenci 2014 (Iva je členkou týmu Hersenwerk voor honden, pochází z Čech a žije již několik let v Nizozemí). V listopadu 2014 přijela Inge spolu s Ivou dát první instruktorský kurz Hersenwerku® pro Čechy a Slovensko.

Hersenwerk® pro psy zařídí spokojené, chytré, vyrovnané psy od štěňat až po seniory!